Free Agents Network

Archív

Rubriky

Farmári Mugabemu neveria

Diktátorský režim prezidenta Mugabeho v Zimbabwe, ktorý viedol šesť rokov štvavú kampaň proti bielym farmárom a zhabal im majetok, chce umožniť návrat tisícom týchto ľudí na ich farmy. Dôvodom náhlej zmeny postoja nie je žiadne vyššie osvietenie mysle, ani jeho poľudštenie, ale čistá mocenská kalkulácia.

Ešte v polovici roku 2005 Mugabe vyhlasoval, že jeho „pozemková reforma“ bude zavŕšená až vtedy, keď „na farmách nebude ani jeden beloch“. No rúcajúca sa ekonomika, hyperinflácia na úrovni 1100%, nedostatok základných potravín a hroziaci hladomor podľa odhadov až pre dva milióny ľudí v krajine, by mu mohli značne uškodiť pri voľbách v roku 2008.

A tak sa od minulého roka môžu bieli farmári, ktorým bol v minulosti zhabaný ich pozemok, uchádzať o 99-ročný vládou garantovaný nájom. Áno, nejde o vrátenie súkromného majetku, ale s láskavým zvolením štátu ho môžu pôvodní vlastníci prenajímať. Aj napriek tomu, že budú môcť obhospodarovať len časť pôvodnej pôdy a naviac im ani nebude patriť, sú niektorí farmári šťastní a začínajú sa vracať.

Či ich bude dosť na to, aby zvýšili produktivitu na úroveň, ktorá dokáže nasýtiť milióny spoluobčanov, o tom možno pochybovať. Dôvera súkromných vlastníkov vo vládu, ktorá ich zbavila majetku (a naviac ani im ho nevráti), sa obnovuje len veľmi pomaly. Ak vôbec.
Be Sociable, Share!


Žiadne nálepky.

Reagovanie uzatvorené.