Free Agents Network

Archív

Rubriky

Mike Gogulski bez štátneho občianstva

S uvedením dôvodov vojny vedenej USA, zneužívania ľudských práv, nenásytného štátneho kapitalizmu a pokrytectva dnes obyvateľ Bratislavy, Michael Gogulski, oznámil, že sa vzdal svojho občianstva Spojených štátov a stal sa osobou bez štátnej príslušnosti ako prostriedok „politického rozvodu“.

36-ročný Gogulski sa vzdal svojho občianstva 8. decembra 2008 na americkom veľvyslanectve v Bratislave, odovzdal svoj pas Spojených štátov amerických a zavŕšil tak dvojtýždňový proces a mesiace osobných príprav. Momentálne očakáva Osvedčenie o strate občianskej príslušnosti Spojených štátov, ktoré bude potvrdzovať jeho stratu amerického občianstva. Keďže Gogulski nemá inú štátnu príslušnosť, je teraz osobou bez štátnej príslušnosti.

„Bol som znechutený tým, že mám byť spájaný občianstvom s najnebezpečnejšou bandou zločincov na svete, vládou Spojených štátov. Vzdanie sa občianstva je pre mňa prostriedkom dosahujúcim politický rozvod s touto podlou inštitúciou,“ povedal Gogulski. „Americkí politici ospevujú svoj štát, pokiaľ ide o slobodu, ľudské práva, slobodné trhy a právny štát. Preskúmanie histórie krajiny a súčasných krokov odhaľuje len klamstvá a pokrytectvo. Genocída amerických domorodcov, otrokárstvo, jadrový masaker v Hirošime a Nagasaki, podpora brutálnych diktátorov, mučenie nevinných na miestach, ako sú Guantanámo a Abú Ghraib, obrovské krádeže v prospech podnikania vo veľkom v mene „zachraňovania“ hospodárstva, najviac väznených občanov na svete, rast domáceho policajného štátu a brutálne vojny útlaku, ktoré sa dejú v Iraku, Afganistane a Somálsku, vykresľujú skôr odlišný obraz. Amerika je cez svojich vládnych zástupcov skutočne výnimočná – výnimočne zlá,“ uviedol.

Gogulski hovorí, že keď získa Osvedčenie o strate štátnej príslušnosti, požiada slovenské Ministerstvo vnútra o cestovný dokument – podobný pasu – podľa Dohovoru o štatúte osôb bez štátnej príslušnosti z roku 1954, ktorý Slovensko podpísalo v roku 2000. Hovorí, že dovtedy nemá v pláne opustiť Bratislavu a že uznáva, že jeho život bez občianstva bude zložitejší, najmä pokiaľ ide o cestovanie. Ale „ak sa má Schengenský priestor stať mojou klietkou,“ hovorí Gogulski, „myslím si, že je pre mňa dosť veľká. V rámci Európy má človek čo objavovať počas celého života.“

Na svojom osobnom blogu Gogulski uvádza, že pracuje ako prekladateľ a redaktor na živnosť. Zároveň píše o anarchizme a podporuje revolučnú teóriu nazývanú agorizmus, ktorá predpokladá, že poskytovatelia služieb na voľnom trhu budú súťažiť so štátmi a nakoniec ich nahradia, vďaka čomu vznikne slobodná spoločnosť. „Vlády sa chvália pojmami, ako je „rovnosť“ a „právny štát“, ale sami zlyhávajú v uplatňovaní rovnakých noriem, ktoré ostatní musia strpieť,“ objasňuje svoju politickú filozofiu. „Základ sily štátu - zdaňovanie, je krádež. To, že títo zlodeji majú elegantné rovnošaty, pôsobivé tituly a odobrenie zákonom, ani v najmenšom nemení základný vzorec vydierania: zaplať nám, lebo inak ťa zabijeme.“

Blog Michaela Gogulskeho nájdete na adrese http://www.nostate.com/


Be Sociable, Share!


Nálepky: , ,

17 reakcií na Mike Gogulski bez štátneho občianstva