Free Agents Network

Archív

Rubriky

Slobodná spoločnosť bez súkromného vlastníctva?

Mike Gogulski už nie je anarcho-kapitalista, ale anarchista bez prívlastkov. A na svojom blogu (s úctyhodným počtom zaujímavých diskusných príspevkov) poskytuje čitateľom libertariánsky (anarchistický) test preferencií. Záporne odpovedať na všetky otázky nie je problém. Štát, chápaný ako organizáciu s územným monopolom na zdaňovanie (okrádanie) ľudí a výklad a vymáhanie zákonov, nie je možné preferovať v žiadnom prípade.

Menší problém však nastáva pri konštrukcii prvej otázky: „Ak by súkromné vlastníctvo nebolo možné v libertariánskej spoločnosti, preferovali by ste štát? Ak áno, nie ste libertariánom alebo anarchistom.“

  1. Spoločnosť bez súkromného vlastníctva môže existovať, ale potom sa nemôže nazývať slobodná (libertariánska).
  2. Ak by sa v slobodnej spoločnosti aj ukázalo (čo je vo väčšom rozsahu veľmi nepravdepodobné), že kooperácia medzi ľuďmi lepšie funguje cez spoločné (zdieľané) vlastníctvo, neznamená to, že súkromné vlastníctvo neexistuje.
  3. Pretože to tu proste je, pokiaľ ľudia budú existovať. Každý jednotlivec vlastní minimálne sám seba, svoje telo. Ak by to tak nebolo, potom tieto riadky nemôžem písať ja, prípadne o ich odsúhlasenie musím požiadať aj Mika:-))
Be Sociable, Share!


Nálepky: , , , , ,

Reagovanie uzatvorené.