Free Agents Network

Archív

Rubriky

Skyeurope - potešenie na(e)letieť!

Tak nám krachlo Sky Europe. Bác, definitívne! Tisícky ľudí čakajúcich na svoj zrušený let sa potia na letiskách, niektorí si možno predĺžili dovolenku o ďalší týždeň. Aj cestovkám a letiskám pribudli starosti a výdavky navyše. Otázka, či sa naozaj takéto niečo nedalo čakať, je samozrejme len rečnícka.  Dôležitejšia je táto: Ako je možné, že toľko ľudí sa napriek dlhodobým a množiacim sa signálom nezdráhalo využiť služby tejto spoločnosti? (Dokonca sa našli aj takí, čo chceli rezervovať letenky ešte aj dnes). Áno, akceptovali vyššie riziko za nízku cenu, vôbec nemali informácie o problémoch spoločnosti, prípadne ich brali na ľahkú váhu. To ale nie je celý príbeh.

Zoberme si takú situáciu. Cestujete organizovaným zájazdom (s cestovnou kanceláriou) do cudzej krajiny, o ktorej síce viete pár základných faktov, ktoré ovládate alebo ste si naštudovali pred cestou. V ostatných, väčšinou tých potrebnejších a praktickejších veciach (napríklad nutnosť očkovania sa, prevážania batožiny, či hľadania ubytovania) sa chtiac-nechtiac spoľahnete na cestovku. Koniec-koncov, táto si za to vypýta aj patričné peniaze. Ak cestujete na vlastnú päsť, všetko si musíte zisťovať a zabezpečovať sami, vo vlastnom záujme.

skyeurope

Skyeurope - potešenie naletieť!

Teraz späť k leteckej spoločnosti. Sky Europe na Slovensku podnikala vďaka licencii od ministerstva dopravy, ktoré vyžadovalo najskôr splnenie určitých podmienok, až potom dalo pečiatku. Tu sa ale jeho úloha nekončí. Tento štátny orgán tiež monitoruje činnosť spoločnosti počas jej fungovania a môže jej licenciu odňať. Inými slovami, je akýmsi kontrolórom a regulátorom celého tohto odvetvia, (vraj) v záujme spotrebiteľa. Okrem toho je tu ešte SOI (Slovenská obchodná inšpekcia), ktorá príjma sťažnosti ľudí a "zabezpečuje ich nápravu". Čiže prenesene a zjednodušene, štát tu vystupuje v úlohe našej cestovnej kancelárie, ktorá má uľahčovať ľuďom život.

Ako ho naozaj uľahčuje, môžeme pozorovať v súčasnosti. Toto nie je o tom, že v štátom  neregulovanom prostredí by takáto situácia nenastala. Pochopiteľne že áno. A možno ešte častejšie. No neexistovala by tu inštitúcia (-cie), živená výpalným od ľudí, ktorá by sa tvárila, že bdie a ochraňuje, hoci je v skutočnosti bezmocná. Jednoducho by toľko ľudí na letiskách neskončilo. Práve falošný pocit ochrany vyvolávaný štátom, je príčinou "masového naletenia". "Veď štát dozerá na to, hádam nás tam nenechajú..."

Nie, pani Nadežda! Toto nie je výsledok nedostačne prísnej európskej legislatívy, ani dôkaz o potrebe posilnenia vašich špicľovských kompetencií. Je to dôkaz, že štátna regulácia akéhokoľvek odvetvia je úplný blud a nemá ani len najmenšie ekonomické (odhliadnuc od iných) opodstatnenie! A to isté vlastne platí pre celý štátny aparát a akúkoľvek proklamovanú úlohu.

Be Sociable, Share!


Nálepky: , , ,

Reagovanie uzatvorené.