Free Agents Network

Archív

Rubriky

Zlato prehovorilo

Väčšina mainstreamových ekonómov v súčasnosti sa zhoduje okrem iného aj v tom, že žiadna inflácia nie je a v blízkej budúcnosti ani nehrozí. A vysypú za tucet ukazovateľov, ktoré infláciu (v ich chápaní ponímanú ako zvyšujúce sa ceny tovarov a služieb) naozaj neindikujú. A donedávna mohli poukazovať aj na cenu zlata, ktorá sa pohybovala v posledných mesiacoch zhruba v rovnakých mantineloch. No s ostatným približovaním sa k 1000 $ dolárovej hranici vzácny kov jasne naznačuje, čo treba očakávať.

A ako vidieť aj na grafoch J. Michaela Olivera, už od jesene 2008 zlato, v porovnaní s globálnymi akciami, či širším komoditným indexom, už nielen naznačuje, ale hlasno oznamuje masívnu infláciu (v podobe peňažnej expanzie). A títo ekonómovia pritom stále hovoria o deflačnom prostredí. Takže pre tých, ktorí tvrdia (alebo budú o pár rokov?), že nič nenasvedčovalo inflácii: Zlato ju vidí teraz!

gold-bullion2

Ale táto hrozba nie je jediným faktorom, ktorý môže ďalej posúvať cenu zlata do nevídaných výšin. Ak sa v najbližších dňoch potvrdí z viacerých zdrojov informácia o tom, že čínska vláda propaguje prostredníctvom štátnej televízie nákup investičného zlata a striebra medzi tradične šetrným ľudom, ako asi zareaguje ich cena? Zdá sa, že čínski papaláši výrazne menia postoj voči vzácnym kovom. Ešte pred pár rokmi bolo obchodovanie s nimi pod prísnou kontrolou, teraz vraj každá banka ponúka zlaté a strieborné tehličky v štyroch veľkostiach. Ak len nepatrné percento z vyše miliardy Číňanov naozaj začne kupovať... A navyše, ak sa konečne prevalí na verejnosti, že vláda potajomky kupuje zlato do rezervy...

A keď už sme pri tých –fláciách, Gary North ponúka (podľa mňa jedno z najzrozumiteľnejších vôbec) vysvetlenie piatich druhov a pridáva aj bonus v podobe ich časovej následnosti. Samozrejme, dĺžka trvania závisí od časového horizontu vypnutia tlačiarenských mašín. Budú to roky, desaťročia?

Be Sociable, Share!


Nálepky: , , , , , ,

Reagovanie uzatvorené.