Free Agents Network

Archív

Rubriky

Zruší protimonopolný úrad sám seba?

Úradom, patriacim k pilierom štátnej moci pri šírení verejnej propagandy, je nepochybne aj monopolný protimonopolný úrad. Ten podtatranský prerušil dlhé obdobie mediálnej mlčanlivosti a opäť „nesklamal“. Hoci tento krát nejde o žiadnu ťažkú váhovú kategóriu v podobe niektorého z „dominantných subjektov na trhu,“ na vzniku ktorého sa štát priamo podieľal, o to viac je story úsmevnejšia.

Asociácia realitných maklérov vraj „obmedzovala voľnú súťaž medzi maklérmi, pretože stanovila maximálnu výšku provízií.“ Netušil som, že súťažiť o klienta sa dá čo najvyššími províziami. Zdá sa, že úradníci majú značne pomýlenú logiku, žeby z verejných zaobstarávaní sa, kde rozhoduje najvyššia cena?

Ale pripusťme, že správne znenie výroku PMÚ malo na mysli stanovovanie minimálnej výšky provízií. Makléri tak vraj „neboli motivovaní súťažiť o zákazníka nižšími ako stanovenými cenami.“ Páni úradníci, keby ste náhodou nevedeli, asociácia je dobrovoľné združenie, kde maklérov nikto nenúti vstúpiť. Teda ak nebudú súhlasiť s obmedzovaním maximálnej výšky provízie, tak do nej za týchto podmienok nemusia vstúpiť (respektíve môžu vystúpiť) a ponúkať svoje služby za menej. Odhliadnuc od tohto, maklérsky realitný trh len v Bratislave tvoria desaťtisíce ľudí (ktorých síce už ubúda), takže vplyv nejakej asociácie s pár agentami dieru do sprostredkovateľského biznisu nespraví. To samozrejme nič nemení na tom, že rozhodnutie PMÚ je nezmyslom, aj keby boli len dve firmy na trhu.

„Ceny za poskytnuté služby by mali byť výsledkom slobodnej dohody medzi poskytovateľom a klientom. Mali by pritom odrážať schopnosti, efektívnosť a náklady jednotlivých poskytovateľov a podliehať výlučne súťažným tlakom na trhu.“ Nedá sa iné, len súhlasiť. Uloží PMÚ pokutu aj sám sebe a všetkým verejným inštitúciam zasahujúcim do trhu? Alebo lepšie riešenie: navrhne svoje zrušenie a rovnako tak všetkých okrádačských úradov na čele s vládou, ktorá je megamonopolom?

Be Sociable, Share!


Nálepky: , ,

Reagovanie uzatvorené.