Free Agents Network

Archív

Rubriky

Ako veľa vlády potrebujeme?

„Anarchisti sa pozerajú na princíp vlastníctva a neiniciáciu používania sily a vravia: Tieto princípy sú neporušiteľné. Neželáme si vziať tieto princípy na kolená a ohýbať ich pokiaľ sa nerozbijú. Minarchisti tvrdia: Anarchisti si neuvedomujú realitu ľudskej skorumpovateľnosti a zla. A ja tvrdím, že presný opak je pravdou. Anarchisti si uvedomujú realitu zla, jeho potenciálu v psychike človeka, a preto namietajú vytváraniu monopolu legálneho násilia v spoločnosti. Je to ako keď niektorí ľudia majú sklon k závislosti na alkohole alebo drogách. Anarchisti preto hovoria, že nebudeme pálenicu ťahať do obývačky, pretože existujú alkoholici.

Mnoho ľudí chce maximalizovať svoje zdroje na úkor iných.  A vláda je hrozný, škaredý, mocný, násilný nástroj pre maximalizovanie zdrojov na úkor iných. Moc korumpuje, ľudia radi dostávajú veci zadarmo, ľudia majú radi moc nad inými – sme kmeňová spoločnosť, to je naša evolúcia. Dostať sa ku zdrojom za čo najmenšiu námahu. Anarchisti si toto uvedomujú a preto tvrdia, že nemôžeme mať vládu. Lebo ju rýchlo obsadia nemorálni ľudia, ktorí ju použijú na úkor väčšiny.

Myslím, že minarchizmus je veľmi nebezpečná filozofia. A nie preto, že by chcela menší štát. Samozrejme, aj ja ho chcem. Ale je to ako s chorobou. Chcete byť trochu chorý? Nie, nechcete byť vôbec! 18. storočie bolo v USA obdobím, keď laboratórny pokus s názvom minarchizmus uspel. Ale čo sa stalo odvtedy až do dnešného dňa? Veľmi malá vláda (1 – 2 % zo súčasnosti) sa zmenila na najväčšiu, najhroznejšiu, najmocnejšiu a najdeštruknejšiu vládu, akú svet zažil.“

YouTube Preview Image


- Stefan Molyneux v dlhej debate s Michaelom Badnarikom, libertariánskym kandidátom na prezidenta USA

Be Sociable, Share!


Nálepky: , , ,

Reagovanie uzatvorené.