Free Agents Network

Archív

Rubriky

Deň, kedy zahynul dolár

Hoci niekto by mohol nasledovný príbeh (zatiaľ v 1., 2., 3. 4.5. časti) pokladať za špekulatívnu fikciu, z jeho reálnosti, nielen na základe doterajších udalostí, prichádza až mrazenie po chrbte. Možno až príliš dramaticky vykreslená, ale nejako podobne by budúcnosť mohla vyzerať. Počet možných scenárov sa zmenšuje s klesajúcim kurzom dolára. Uznanie za potenciálne najlepší reálny príbeh z budúcnosti patrí Johnovi Galtovi (pekné to meno).


19. februára 2010 uzavrel index amerického dolára na 69,07, ďaleko pod akoukoľvek úrovňou v histórii. Zlato vystúpalo opäť do rekordnej výšky, počas dneška si pripísalo 37 dolárov a uzavrelo na 1289. V dolnej časti obrazovky televízora sa zjavil červený text:

"Všetky americké akcie sú zamknuté..... Obchodovanie pozastavené do pondelka 22. februára 9.00....  Americký dolár sa hromadne predáva."


Americký dolár zažíval plnohodnotný kolaps a svet dával peniaze všade tam, kde sa mohli vyhnúť masakru.

V Austrálii sa odohrávala nákupná horúčka ako aussie prudko vyletel nahor a zlato ďalej získavalo, teraz za dve hodiny o 273 dolárov. Austrálska vláda nasledovala rozhodnutie Nového Zélandu a oznámila pozastavenie prijímania USD v obchodovaní až do odvolania.

Nikto nechcel doláre a, ako vyšlo najavo, ešte menej ľudí chcelo britskú libru. Po prvý krát v histórii stála menej ako 100 yenov a bola na najlepšej ceste pridať sa k doláru v smrtiacej špirále.

Bloomberg vysielal úržky rozhovoru s Jimom Rogersom každú hodinu, kde povedal „takto vyzerá kolaps meny a ak ste sa nepripravili, ste nahraní.“

Oficiálne vypukla panika. Celoštátne televízie vysielajú reportáže miestnych staníc o čistení regálov v potravinových obchodoch a bankových automatoch, ktorým sa pre hodinami minuli peniaze a nedopĺňajú sa.

Svetové trhy boli zatvorené a každý tajil dych v očakávaní, čo sa stane ďalšie ráno.

Bernanke povedal, že cíti, že kríza je v tejto chvíli odvrátená a každý by mal veriť americkej politike silnej meny a bankového systému. Po tomto vyhlásení Bloomberg prepol na bankového analytika zo Singapúru, ktorý povedal, že USA je teraz obrovská čmúdiaca čierna diera v zemi a jediné, na čo je dobrá, vrátiť tie bezcenné doláre späť „tomu“ národu, aby si ich „tí“ mohli zapáliť a zohrievať sa počas tejto zimy.

Ako sa debaty o problémoch s dolárom zintenzívňovali, banky v krajine za krajinou v Európe zatvaráli, aby zabránili honu na ne. Libra teraz stála len tretinu eura. Televízne stanice ukazovali nepokoje pred bankami vo Frankfurte a Glasgowe.

Obama vyhlásil týždňové bankové prázdniny. Všetky transakcie s kreditnými kartami a všetky kolektívne činnosti akéhokoľvek druhu boli pozastavené na sedem dní. Všetky finančné trhy boli uzatvorené až do odvolania. Všetky splátky hypoték a faktúr boli pozastavené na 30 dní a žiadne sankcie za to nemohli byť podľa zákona vymáhané. Všetky verejné aj súkromné školy boli zatvorené na 72 hodín.

V Ženeve sa uskutočnilo rýchle stretnutie všetkých najvýznamnejších svetových politikov. Po ňom švajčiarsky minister financí vyhlásil: „Neobetujeme Európu ani našu ekonomiku, aby sme zachránili Ameriku a ich nelogickú bankovú štruktúru.“

Nový prezident EÚ Van Rumpoy vyhlásil: „Americký dolár v jeho súčasnej podobe už nie je akceptovateľným platidlom ako rezervná mena alebo v medzinárodnom obchode s členmi EÚ.“

Be Sociable, Share!


Nálepky: , , ,

Reagovanie uzatvorené.