Free Agents Network

Archív

Rubriky

Woodsov Krach v češtine

U našich západných susedov vyšla ďalšia cenná kniha, ktorej miesto patrí v poličke s označením „Čo potrebujete vedieť, ale v škole vás nenaučia“.

Dielo Thomasa E. Woodsa „Krach aneb Příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen zhoršují“ s predslovom Josefa Šímu predáva aj Artforum.

„Mluvící hlavy v televizi, jak je jejich zvykem, opět nabízejí špatné odpovědi na špatné otázky. Ty důležité si většinou ani nekladou – odkud se všechno to nepřiměřené riziko, spekulace a zadlužení, nemluvě o hypoteční bublině samotné, vlastně vzalo? A pokud už taková otázka přece jen padne, odpověď ve stylu „přemíra hazardu a hrabivosti“, eufemisticky řečeno, budí skepsi. Jistý ekonom prohlásil, že vinit z krize hrabivost je podobné, jako tvrdit, že letadlo spadlo kvůli příliš silné gravitaci.

Známý ekonom James K. Galbraith v rozhovoru pro New York Times v listopadu 2008 uvedl, že z celkového počtu zhruba 15 000 profesionálních ekonomů předvídalo současnou krizi deset až dvanáct. To možná platí o ekonomických kruzích, v nichž se pohybuje pan Galbraith, avšak rakouských ekonomů, kteří tušili, že se blíží něco nepěkného, byly doslova stovky.

Fed je slon v obývacím pokoji, kterého si všichni usilovně nevšímají. Dokonce i mnozí z těch, kdo ze současných problémů viní vládní politiku, se o Fedu vůbec nezmiňují.  Pustošivé důsledky centrálně bankovní politiky se pak připisují na vrub volnému trhu. Tahle šaráda už ale trvá příliš dlouho. Je načase položit si otázku, zda to přece jen není ten slon, kdo nám neustále rozšlapává nábytek, a ne sousedovic Toník.“

Be Sociable, Share!


Nálepky: , ,

19 reakcií na Woodsov Krach v češtine

  • Knihu přeložil Aleš Drobek, který tuším členem Liberálního institutu není. Rovněž vydavatelství je Dokořán, které nemá s Libinstem nic společného. Jinak je to fajn kniha

  • Ups. Vdaka za upozornenie! Dovolim si vasu stranku zaradit do bloglistu.

  • Žádný problém:-). Díky a odvádějte dále dobrou práci!

  • Ctive a lidsky zpracovany prubeh krize od cloveka, ktery na ni desetileti upozornoval. Jeho matersky Mises institut varoval nejdrive pred technologickou bublinou, i tim, jak se tato bublina preleva do realitniho trhu.
    Nejedna se tedy o pana, co se celou dobu tvaril, ze je vse v poradku a ted si vycucal z paty nejakou pohadku.