Free Agents Network

Archív

Rubriky

Zlatá dekáda na obzore (1.): Papier nikdy dlho nevydržal

Zlatý kov počas celej doterajšej histórie ľudstva slúžil ako bezpečný prístav pred zničujúcimi chápadlami monetárnej politiky vlád a panovníkov. Dejiny sú plné pokusov znehodnotiť peniaze na úkor ich používateľov. No každý z nich sa skončil prinajlepšom zrútením sa peňažného systému, v horšom prípade krachom celej ekonomiky, či rozpadom ríše. Ako ľudia postupne strácajú dôveru v používané peniaze a utiekajú sa ku zlatu alebo striebru, cena týchto kovov začína rásť. Tento rast je často príčinou ešte ďalšieho rastu a úteku ľudí od nekrytých peňazí.

Zlato je 58. najjedinečnejšou hmotou na tejto planéte. Všetok kedy nájdený kov by sa zmestil do kocky o dĺžke 20 metrov. Dá sa to povedať o nejakom zdrape papiera, navyše bez žiadneho záväzku jeho držiteľovi? Od vzniku americkej centrálnej banky FED dolár stratil zo svojej pôvodnej hodnoty 95 %. A hádajte, odkedy americkí politici začali hromadiť dlh, ktorý sa teraz šplhá do astronomických výšok? Od roku 1971, kedy prezident Nixon nechal štát zbankrotovať a vláda prerušila spojenie medzi zlatom a dolárom. Euro toľké zlo ešte nestihlo napáchať len preto, že existuje len niečo vyše desať rokov. A ešte jeden dôležitý moment je tu. Po prvý krát v histórii sú všetky najpoužívanejšie peniaze na svete nekryté. Poslednou takouto menou bol do 70. rokov práve americký dolár, ktorého skalopevnosť odvtedy centrálni bankári prudko a úspešne rozbíjajú.

Dôvody stúpajúceho záujmu o zlato pravidelní čitatelia týchto stránok určite poznajú, preto ich v tejto chvíli stručne zhrniem do nasledovných bodov:

- poistka investorov proti volalitilite trhov: zlato je druh aktíva pomerne nezávislý od iných, slúži na stabilizovanie portfólia

- poistka proti inflácii a zároveň deflácii: na rozdiel od tohto kovu, žiadná papierová mena tu nebola a nebude večne. História nám vraví, že peniaze nekryté drahým kovom nakoniec vždy zlyhali. Najčastejšie si panovníci infláciou riešili náklady na financovanie armády a vedenie vojen. Prvý krát s pokusom zbaviť sa kovu v minciach začali Rimania, keď znižovali obsah striebra v denároch. Každá z nekrytých mien nakoniec skončila devalváciou, čo vyústilo do kolapsu celej ekonomiky.

- forma akejsi životnej poistky: vlastníctvo fyzického zlata sa vyplatí, ak nastanú zlé časy- vojna, živelná pohroma, ale i hyperinflácia. Dá sa ním vždy platiť za základné životné potreby (jedlo, strecha nad hlavou). Je dobré mať kov uložený v spoľahlivých trezoroch, no rovnako dôležité istú časť vo forme menších mincí mať poruke v prípade nutnosti okamžitého použitia (aj keď pri tejto funkcii je účelnejšie striebro).


...pokračovanie...

Be Sociable, Share!


Nálepky: , ,

Reagovanie uzatvorené.