Free Agents Network

Archív

Rubriky

Spútaní minulosťou

Jim Davidson

(preložené z tohto originálu)

Ak navštívite zoologickú záhradu alebo cirkus, či dokonca vidiecku farmu v Indii, Thajsku alebo iných častiach Ázie, môžete tam nájsť ochočené slony. Tieto veľmi veľké, vznešené a mocné tvory sú naozaj vcelku ochotné pracovať s ľuďmi. Napriek tomu sú často uväzované veľmi slabým lanom.

Samozrejme, zdá sa absurdné, že by obrovské zviera bolo zaistené tak chabým prostriedkom. Porozprávajte sa s trénermi slonov a ubezpečia vás, že lano je len symbolické. Slon sa v skutočnosti môže uvoľniť. Teda prečo tak nespraví?

Ste v Thajsku, pracujete na cestnom projekte na vidieku a tamto je nekonečné okolie. Iné slony, s ktorými môžete mať sex. Nekonečná štedrosť jedla. Prečo tento slon dvíha a prenáša obrovský kmeň?

Odpoveďou je klamlivý trik. Tréner používal lano, keď bol slon ešte mláďaťom. V tom čase bol povraz príliš silný a mohol zadržať mladé zviera. Tak sa naše sloníča dozvedelo, že vtedy neuniklo, pretože nemohlo. Uvedomilo si skutočnosť, ktorá sa stala mylnou s tým, ako rástlo. A teraz sa nevyslobodí, hoci môže, pretože je presvedčené skúsenosťou z minulosti, ktorá však už nie je použiteľná. Tréner zavádzal slona o súčasných podmienkach prostredníctvom zážitkov z jeho minulosti.

Netešte sa a nežasnite teraz nad vašim mozgom. Slon má veľmi veľký mozog v porovnaní s telesnou hmotnosťou. Jeho mozog je oveľa väčší ako váš. Toto nie sú hlúpe tvory, ale úžasne zložité, spoločenské a kreatívne zvieratá.


Vaša minulosť

Pri každej udalosti, ktorú ste zažili, existujú dva aspekty. Prvým je to, čo sa stalo. Skutková podstata udalosti. Kto čo spravil, čo bolo povedané, komu sa veci prihodili alebo povedali, kde, kedy a ako. Všimnite si, že „prečo“ sa tu nenachádza.

Druhým aspektom je to, aký význam ste tomu priložili. Vaša je nielen skúsenosť (zážitok), ale aj jeho vlastná interpretácia. Máte svoje zdôvodnenie, „prečo“ sa tieto veci stali.

Slony ho majú tiež. Slon ako mláďa bol zviazaný. Neoslobodil sa. Takže áno, vravím, že má výklad (interpretáciu) toho, čo sa stalo. A presvedčil sám seba, že pretože sa nevyslobodil, nemôže sa vyslobodiť.

Možno si zvykol na povraz, zajatie. Možno si začal zvykať na rutinu. A podľa všetkého svoje zohrali aj „mrkva“, jedlo, pekné veci na hranie, sprchy, bahno a hocičo iné, čo dostávajú slony v zajatí. Ale interpretácia ostáva: Nemôžem uniknúť z týchto povrazov.

Presne takto to v skutočnosti nie je. Vzťahovalo sa to na slonie mláďa, ktoré bolo, nie na dospelého slona, ktorý je. Minulé udalosti môžu byť hoci aj zabudnuté, no ich výklad prežíva a nosí sa ako batožina na neohrabanom hrubokožcovi. Zostáva v zajatí, pretože si vytvoril pravdivú interpretáciu, ktorá sa stala mylnou. Nevyslobodil sa, lebo kedysi nemohol. Teraz sa môže vymaniť zo zajatia, ale nerobí tak. Taký je podvodný trik, taká je ilúzia, také je vaše zajatie.


Vaša budúcnosť

Takže ďalším ťažkým a životne dôležitým krokom je oddelenie toho, čo sa stalo, od toho, aký význam ste tomu priložili. A uvidieť, že to, čo teraz môžete spraviť, je nájsť posilujúcejšiu interpretáciu toho, čo sa stalo.

Nie ste tým, čo sa stalo. To, čo sa vám prihodilo, je len to, čo sa prihodilo vám. Časťou „batožinového“ aspektu je, že sa držíte toho, čo sa stalo, ako keby to bola vaša identita. No nie je to vaša identita. Je to len vaša minulosť.

Vašou príležitosťou teraz je načrtnúť budúcnosť, ktorú chcete vy. Človeka, ktorým chcete byť. A vytvoriť takú budúcnosť a takého človeka. Časť budúcnosti je spojená s minulosťou, pretože súčasnosť vzišla z minulosti. Ale časť tejto budúcnosti je úlne nenaformátovaná a pripravená na návrh z „tabula rasa“, z čistého listu. A nechať minulosť naďalej vládnuť nad tým, kým ste a kým môžete byť, znamená obmedziť to, čo môžete teraz robiť a čo môžete v budúcnosti vytvoriť.

Ak vytvoríte budúcnosť dívaním sa do minulosti a potom pridaním vecí, ktoré preferujete a odstránením vecí, ktoré nemáte radi, budúcnosť bude viac podobná minulosti do určitej miery a menej podobná v iných ohľadoch, no zostane VIAC alebo MENEJ rovnaká. A to nie je dobré.

Ste viac ako nejaká verzia minulosti, ste schopní vytvárať budúcnosť, ktorá je viac ako postupnou úpravou predošlých časov. Ste schopní navrhnúť budúcnosť zo základných surovín a uskutočniť ju celú bez ohľadu na minulosť.

Ale pre získanie tejto schopnosti a jej plné vyjadrenie sa musíte zbaviť minulosti, pustiť sa jej ako aj vecí, ktoré vás držia, teda batožiny minulosti. Neznamená to, že máte vymazať spomienky, tých sa nemožno zbaviť. Nie popierať, že sa veci stali – nemôžete a nemali by ste zapierať, čo sa udialo. Ale uznať, že sa stali a následne si všímať, že vás nezaväzujú. Že okovy minulosti sa vás netýkajú.

Potom uvidíte, že ste úplne oslobodení od toho, čo sa stalo, pretože ste konečne prekonali ten význam, aký ste tomu pripisovali.


Publikované aj na stránke Individual Sovereign University

Be Sociable, Share!


Nálepky: , ,

Reagovanie uzatvorené.